پینت بال - تمرین رهایی گروگان و جنگ واقعی برای نیروی انتظامی

کسانی که ورزش پینت بال را حتی برای یکبار در عمر خود دیده اند متوجه شده اند که این ورزش نه تنها یک ورزش بلکه یک استراتژی است برای خوب فکر کردن و قاطعانه عمل کردن.
این ورزش یکی از ورزشهای نوین در جامعه بشری است که رده های سنی مختلف قادر به انجام آن هستند. فقط کافی است که شما قدرت دویدن.فکر کردن سریع و استفاده از اسلحه(که در پینت بال به آن نشانه گذارمی گویند) داشته باشید.آنوقت با عضویت در یک گروه 5 یا 7 نفره به بالا خواهید توانست از این ورزش مفرح لذت ببرید.
این ورزش بعنوان یک تفریح بسیار مهیج و بینهایت کم خطر قادر خواهد بود که قوای جسمانی را بهبود بخشیده و بر سرعت و چالاکی افزوده و همچنین کشف تواناییهای ویژه انسان را موجب گردد.
در حال حاضر نیز در بسیاری از کشور های جهان برای ورزیده نمودن رسته های پیاده نیروهای نظامی و انتظامی بکار گرفته می شود و در کشور عزیز ما نیز علاوه بر علاقه مندان این ورزش ، نیروهای مخصوص و یگانهای ویژه نیروی انتظامی از آن در جهت تقویت پرسنل و تصحیح اشکالات موجود در طرحهای عملیاتی مانند رهایی گروگان و مقابله با جنایتکاران مورد بهره برداری قرار می دهند و موجب می گردد پرسنل مربوطه همانند یک عملیات واقعی در معرض ترشح هورمون آدرنالین و استرس های ناشی از عملیات فشرده قرار گرفته و با کنترل اعصاب و تقویت قوای تصمیم گیری بتوانند روشهای موثر تری را در عملیات واقعی بکار گیرند.
در مورد آدرنالین باید گفت که شاید در بین هورمونها نتوان هورمونی را یافت که از آغاز زندگی تا پایان عمر به اندازه هورمون آدرنالین در زندگی موجودات نقش ایفا کند.این هورمون در لحظات بحرانی مهمترین نقش را در شکل گیری ناخواسته واکنشها و رفتارهای ما بر عهده دارد.تخلیه بسیاری از فشارهای هیجانی و فکری ما مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر هورمون آدرنالین قرار دارد. بسیاری از صاحب نظران فنون مدیریت استرس و مدیریت احساس بر این باورند که موفقیت در رفتارهای حرفه ای ارتباط مستقیم با تصمیم گیری تحت ترشح این هورمون دارد.و تمرینات بسیاری را بمنظور شکل دادن به نوع تصمیم گیری در شرایط هیجانی ترتیب میدهند.این تمرینات و آموزشها برای نیروهای مسلح اهمیت ویژه ای دارد.
امروزه پینت بال بعنوان مهمترین ابزار برای شبیه سازی شرایط بحران برای نیروهای نظامی و انتظامی شناخته می شود.
چون یکی از معضلات نیروهای مسلح و بالاخص نیروهای امنیتی و انتظامی که عموما در فاصله بسیار نزدیک با دشمن درگیر می شوند تفاوت بسیار زیاد محیط تمرین با صحنه واقعی نبرد است.پرسنل نیروی انتظامی میتوانند با صدها ساعت تمرین و آموزشهای پیشرفته مهارتهای زیادی در تیراندازی و درگیری با دشمن کسب نمایند ولی صحنه واقعی نبرد و مخصوصا لحظه آغاز درگیری که صدای اولین گلوله ها به گوش میرسد و ردیف گلوله ها به سمت نیروهای خودی شلیک شده و نفرات جلو یا پهلوی شما با فریاد بر زمین می افتند قابل مقایسه با هیچ نوع تمرین و شبیه سازی نیست و تمرینات غیر واقعی نمی تواند جواب ترشح آدرنالین و تاثیرات آن بر تصمیم گیری ، وقتی که زیر فشار نیروی مقابل هستید را بدهد.
ورزش پینت بال با امکانات وسیعی از تجهیزات شامل اسلحه-نارنجک و حتی مین این امکان را به ما میدهد که شرایط واقعی نبرد های خیابانی – رهایی گروگان و یا نیردهای کلاسیک را برای نیروها فراهم نموده و بر آن اساس اقدام به تصحیح تاکتیک ها و رفتار پرسنل نموده و شرایط رزم واقعی را تجربه نماییم.
و اما چگونگی این ورزش
همانطور که میدانید در طبیعت شکارگران به دو گروه تقسیم می شوند:
1-شکارگران انفرادی
2- شکارگران گروهی
شرکت در یک گروه برای رسیدن به مقصود از مهمترین اهداف در ورزش پینت بال است.در این ورزش یاد می گیریم که چگونه با استفاده از تواناییهای فردی و گسترش این تواناییها به گروه بتوانیم به افزایش قوای تفکر و سرعت و چابکی خود بیافزاییم.
در پینت بال عموما دو تیم که تعداد شرکت کنندگان آن با توجه به نوع زمین-قواعد و سناریوها متفاوت میباشد در برابر هم حضور می یابند.این دو تیم بر اساس سناریوی از قبل طراحی شده ماموریتی را بعهده دارند. اعضاء هر تیم مجهز به نشانه گذارهای پینت بال(اسلحه های مخصوص)-گلوله های رنگی-تجهیزات ایمنی و لباس مشترک (برای تشخیص دوست از دشمن) میباشند و بر مبنای قانون حاکم بر زمین سایر ابزار و تجهیزات مورد نیاز را نیز بهمراه خواهند داشت.
اسلحه پینت بال یا نشانه گذار به دو روش از مخزن گلوله، گلوله گذاری می شوند.در مارکرهای ورزشی گلوله از مخزنی که در بالای مارکر قرار دارد به واسطه نیروی جاذبه به سمت پایین و داخل لوله اصلی حرکت می کند.در برخی از مدلها یک مکانیزم کمکی ، جریان ورود گلوله را نظم و سرعت می دهد.
مارکرهای نظامی شبیه به اسلحه های واقعی بوده و گلولها از داخل خشاب و از زیر لوله وارد لوله اصلی می شود.مارکرهای نظامی در حقیقت نسل تکامل یافته AirGunها محسوب می شوند.
پینت بال یکی از سریعترین ورزشهای جهان محسوب می گردد. این درست است که بصورت استاندارد زمان هر بازی 7 دقیقه در نظر گرفته شده ولی به ندرت پایان یک دور به 7 دقیقه می انجامد و در اکثر مواقع قبل از 3 دقیقه پایان می یابد.
در پینت بال گاهی تغییر تاکتیک و یا حتی استراتژی اولیه باید به سرعت انجام شود. چرا که حذف یک یا دو بازیکن می تواند آرایش کلی میدان را دگرگون سازد و در مقایسه با مثلا فوتبال که تاکتیک ها بر اساس زمانبندی، بازیکنان، موقعیت و توانایی های تیم ها و در طی یک فرآیند حداقل چند دقیقه ای شکل می گیرد یا تغییر می یابد، سرعت تغییرات بسیار زیاد است.
در این ورزش تمام بازیکنان باید به سرعت اطلاعات بدست آمده را با هم تبادل کنند چون میدان بازی وسیع میباشد و یک بازیکن توان دیدن کل زمین را ندارد.هرچند وجود یک فرمانده در هر راند الزامی است ولی همکاری و هماهنگی تمام مجموعه با هم می تواند نوید بخش پیروزی باشد.
یکی از تجربیات بازیکنان در این ورزش قرار گرفتن در مقابل دشمنی است که تمام اراده خود را برای هدف قرار دادن شما جمع نموده و شما می توانید بدون تجربه نمودن برزخ جنگ، او را هدف قرار داده و خود را نجات دهید.بدون ترس از اینکه اصابت تیرهای شما به کسی آسیب برساند.
فکر می کنم این توضیحات برای جلب توجه دوستانی که تاکنون به انجام این ورزش نپرداخته اند موثر بوده باشد. مابقی را بر عهده خودتان می گذارم که با یکبار مراجعه به تله کابین توچال یا مجموعه ورزشی انقلاب تهران و استفاده از مجموعه پینت بال مستقر در این مکانها به کسب لذت و اطلاعات بیشتر بپردازید.


/ 0 نظر / 98 بازدید