تانک رزمی - هجومی ذوالفقار

در بسیاری از جنگ های عصر حاضر زره وزره شکن به عنوان بهترین ابزارالات جنگی در زمینه ی جنگ های زمینی به حساب می آمد،چه در جنگ های قدیمی ودرجنگ های زمان هیتلر وچه در جنگ های امروزی وجنگ هایی نظیر هجوم آمریکا به عراق یا جنگ بین روسیه وگرجستان،جنگ ایران وعراق.

درجنگ های معاصر انهدام اهداف روبه رو واهداف توپ خانه ای خیلی مهم است،زیرا این کاربه عنوان پاک سازی عالی و پیشروی در مناطق جنگی به حساب می آید.شما حساب کنید شهر کوچکی مثل قم را.اگر حدود 40 کشور جهان مجموعه ی موشک های خود را به این شهر وارد کنند این شهر هنوز در اختیار دولت ایران است و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.ولی اگر هیچ راکتی هم به این شهر ضربه نزند،وحتی یک خمپاره نیز به این شهر اصبت نکند ولی در مقابل آن تانکی و نفربری و یک دسته ی جنگی از سربازان کشور مهاجم وارد قم گردد،اعلام می شود این شهر اشغال شده است.پس اهمیت یک ناوگان زرهی به این حد است که در سیاست ها نیز آن را دخیل می کنند وما همکنون نیز می بینیم اسرائیل یکی از جنبه های قدرت سیاسی خود را مدیون داشتن زرهی قوی در مقابل تحرکات نظامی است.

کشور ما در جنگ 8ساله ی ایران وعراق(به عنوان نوک پیکان  جنگ جهانی)جنگ با زره را به عالی ترین سطح خود دید.زره هایی که از آمریکا وروسیه  وبرزیل وارد عراق می شد در حد بسیار خوبی بود.تانک های M60,T72,T55,EI EI TI1,.....ازجمله تانک های وارداتی خشن به کشور عراق بود که ایران باید با این ناوگان زرهی مستحکم وارد نبرد می شد. البته که ایران به دلیل نبوغی که در زمینه ی مبارزه داشت وبا مهارت های خاص خود،توانست در موارد قابل توجهی این حرکت هارا خنثی کند وبا غنایم جنگی که از این پیروزی ها به دست آورد باز هم می بینیم بعضی از تانک های حاضر در تیپ ها همان تانک های زمان جنگ است.البته این تانک ها ارتقاء یافته شدند و تانکی مانندT55که از شمار تانک های قدیمی است با بهینه سازی های شده توانایی حضور در جنگ نامتقارن به صورت واکنش سریع راداراست.

ایران نیز باید در زمینه ی زره و ضد زره به دلیل تجربه ی جنگی خود در دراز مدت خود را آماده می کرد.داشتن تجربه های کافی و گران قدر در مورد تانک ومبارزه با تانک،ایجاد عملیات های ضد زره،استفاده ی به موقع و عالی از تانک وایجاد طرح های گوناگون برای جلو گیری ازغنیمت گیری تانک همه و همه این را متذکر می شد که همه چیز آماده است تا یک تانک ملی و قوی در کشور تولید گردد تا زره ایران از وابستگی ها رها گردد.

 

تانک ذوالفقار:

ایران تنها کشور در خاورمیانه است که بدون هیچ گونه وابستگی پشتیبانی و فنی، اقدام به طراحی و ساخت تانک نموده است.اصولا یکی از پیچیده ترین طرح های نظامی ، طراحی تانکهایی کارا که بتواند اهداف زمینی و ...را محقق سازد می باشد . تانک ذوالفقار تانکیست متناسب با شرایط اقلیمی و خودروئی است تمام شنی با محیط مرئی کم به طوری که در محافل نظامی این ماشین زرهی به تانک نامریی مشهور است و به دلیل ارتفاع کمتر نسبت به تانک های دیگر طراحی آن طوریست که در فاصله ۸۰۰ متری دارای استتار فوق العاده ایست .در عوض بر عرض آن افزوده شده است که این امر باعث افزایش سرعت این تانک گشته است. نیم رخ کوتاه و همچنین قدرت آتش بالا و قدرت مانور و تحرک با سیستم فشنگ گذاری خودکار تمام اتوماتیک و مسافت یاب لیزری، مجهز به توپ 125 میلی متری بدون خان و با قابلیت پرتاب موشک های کور کننده رادار های دشمن و سیستمهای دفاعی هشدار دهنده لیزری و راداری و آشکار سازی مادون قرمز و ... . از دیگر خصوصیات این تانک پیشرفته ایرانیست . طراحی این تانک در جهان بی سابقه بوده است . ذوالفقار ۳ همزمان توانایی آن را دارد که با پرتاب راکت های دود زا و منحرف کننده الکترونیکی ، ۵ راکت را همزمان از خود دفع نماید . نیز به دلیل ارتفاع کم و زاویه کم پیشانی، از بیشترین حفاظت برخوردار بوده و از قدرت تهاجمی و تدافعی بالایی در مقابله با هر نوع تانک برخوردار است. قابلیت حرکت در آب در عمق ۶۰/۱ متری آب یکی دیگر از خصوصیات بارز آن می باشد. گفتنیست مقامات دفاعی نیروهای مسلح از جایگزینی ذوالفقار ۳ با تانکهای بیگانه ی به خدمت گرفته شده در ارتش و سپاه خبر داده اند.

از سایر مشخصه های این تانک این است که این تانک توسط دوربین های مداربسته کنترل می شود تا از خطر مین های چسبان در امان باشد.

همکنون با پی گیری هایی می توان یافت که این تانک جزو ده تانک برتر جهان به شمار می آید. البته  مثل اینکه نوع پیشرفته تری از تانک ذوالفقار ارائه شده که هنوز جزئیات برتری آن اعلام نشده.

/ 1 نظر / 12 بازدید
داریوش تنها

دوست عزیز ارتش عراق هیچ تانک m60از امریکا یا هر کشور دیگر دریافت نکرد تنها تعداد محدودی نفر بر m113 که ان هم در اختیار ارتش اردن بود و برای مدتی در خدمت ارتش عراق در امد بود . تانک های ارتش عراق به طور کلی از شوروی خریداری شد شاملt55.t64.t72مدلm