سیستم دفاع موشکی PATRIOT

 

موشک

موشک

 

Patriot مجهز به سیستم هدایت تعقیب از طریق موشک (TVM) بوده و دستورهای اصلاح نیمه راه از طرف مرکز کنترل درگیری متحرک به سیستم هدایت ارسال می شود. سیستم هدف یابی در این موشک، هدف را در مرحله پایانی پرواز موشک به سوی آن یافته و داده ها را از طریق Downlink (مسیر انتقال سیگنال از پرنده به زمین)سیستم TVM و رادار زمینی به مرکز کنترل درگیری متحرک جهت محاسبات اصلاح نهایی مسیر موشک ارسال می کند و دستورات اصلاح مسیر از طریق Uplink (مسیر انتقال سیگنال از پرنده به زمین به پرنده) به هدایت ردگیری موشک ارسال می گردد. قابل ذکر است یک سرجنگی با قدرت انفجاری بالا به وزن 90کیلوگرم نیز در بخش هدایت نهایی قرار گرفته است. برد این موشک 70کیلومتر و حداکثر ارتفاع آن بیش از 24 کیلومتر می باشد. حداقل زمان پرواز موشک نیز از دو بخش زمان مسلح شدن موشک کمتر از 9ثانیه و حداکثر زمان پرواز در حدود 3/4دقیقه تشکیل یافته است.

Patriot

 

Patriot

مدل با توانایی های پیشرفته

 

 

Patriot Advanced Capabilit PAC-3

PAC-3

 

 

بعنوان مهم ترین برنامه بهسازی و ارتقای سیستم دفاع موشکی Patriot شناخته می شود. موشک Patriot PAC-3 موثر بودن علیه اهداف تاکتیکی مانند موشکهای بالستیک و کروز را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته hit-to-kill (برخورد مستقیم بنه به بدنه موشک به هدف) افزایش داده است. لاکهیدمارتین پیمانکار اصلی این پروژه بوده و ریتئون به عنوان یکپارچه کننده سیستم ها نقش ایفا می کند. PAC-3 دارای یک جستجوگر موج میلیمتری Ka-band بوده که توسط شرکت بوینگ ساخته شده است. قابل ذکر است سیستم هدایت موشک تخریب هدف را با انرژی ناشی از برخورد به هدف از دماغه موشک امکانپذیر می سازد. برای مقایسه نیز لازم به ذکر اسست پرتاب کننده PAC-3 ظرفیت شانزده موشک را دارد.در حالی که PAC-2 فقط ظرفیت چهار موشک را داراست.

 

 

 

 

Patriot

 

ایستگاه (مرکز) کنترل درگیری

ایستگاه کنترل درگیری

 

AN/MPQ-104 تنها بخشی از واحد آتش Patriot بوده که تحت نظارت مستقیم کاربر (انسان) است.ایسگاه کنترل درگیری امکن ارتباط با ایستگاه پرتاب، واحدهای دیگر آتشبار Patriot و بالاخره مراکز بالاتر فرماندهی دارد. سه کاربر در این ایستگاه کنترل حضور داشته که دارای دو صفحه فرمان (کنسول) و یک ایستگاه ارتباطات با سه ترمینال رله رادیویی هستند. کاپیوتر کنترل تسلیحات دیجیتال نیز در کنار ترمینال های ارتباط داده ای VHF قرار گرفته است.

 

Patriot

رادار

رادار مرکب

 

AN/MPQ-53 جستجو، کشف، ردگیری و شناسایی، رد گیری خود موشک و هدایت و همچنین عملکرد اقدامات متقابل ضد الکترونیکی (ECCM) را بر عهده دارد.رادار روی یک تریلر قرار داشته و بصورت خودکار توسط یک کامپیوتر کنترل تسلسحات دیجیتال که در ایستگاه کنترل درگیری قرار دارد کنترل می شود که از طریق یک کابل ارتباطی به آن متصل است. باید اضافه شود برد این سیستم راداری حدود 100 کیلومتر بوده و ظرفیت ردگیری 100 هدف مختلف و هدایت 9 موشک را به طور همزمان دارد. رادارهای Patriot ارتش ایالات متحده توسط ریتئون بهسازی شده اند که این کیت ارتقا و بهسازی قدرت بیشتری برای رادار و اضافه شدن توانایی باند وسیع که در نهایت موجب بهبود تشخیص هدف می شود را به دنبال داشته است.

 

Radar

Patriot

درگیری با هدف

درگیری با هدف می تواند در سه حالت دستی، نیمه خودکار و تمام خودکار انجام پذیرد. زمانی که تصمیم برای درگیری با هدف گرفته می شود، ایستگاه کنترل درگیری سکو یا سکوهای پرتاب را انتخاب کرده و داده های قبل از پرتاب به موشک انتخاب شده ارسال می شود. بعد از پرتاب، رادار مذکور موشک را زیر نظر خود گرفته و

 

(PAC Up Linke) دستورات وDownlink مربوط به TVM امکان نظارت بر موشک را ایجاد کرده و هدایت موشک را بوسیله کامپیوتر کنترل تسلیحات امکان پذیر می سازد. درحالی که موشک به هدف نزدیک می شود سیستم هدایت TVM فعال شده و موشک به سمت هدف هدایت می شود در نهایت یک چاشنی مجاورتی نیز سر جنگی انفجاری موشک را در لحظه برخورد منفجر می کند که به تخریب کلی هدف می انجامد.

 

Patriot

ایستگاه (سکوی) پرتاب

 

 

M901

ایستگاه

 

M901 موشک های Patriot را حمل، نشانه گیری و شلیک می کند. هر کدام از این پرتاب کننده ها مجهز به چهار موشک هستند. این پرتاب کننده ارتباط خود را از طریق باند VHF با خط ارتباط داده ای فیبرنوری با ایستگاه (مرکز) کنترل درگیری ارتباط قبل از شلیک و همچنین مرحله هدایت آتش برقرار می سازد.

 

PAC-3

 

 

در اواخر سال1999وارد مرحله تولید کم تعداد اولیه شد و تا سپتامبر2001 تعداد نودودو فروند از این سیستم ها تحویل داده شده اند. قرارداد تحویل 88 فروند در دسامبر2003 امضا شده و متعاقبا این موشکها در مارس و اوریل2003 در عملیات تهاجم به عراق شرکت داده شدند. در فوریه 2004 لاکهید مارتین سفارشی مبنی بر تحویل 159 فروند سیستم PAC-3 که شامل 22 جایگزین برای موشکهای شلیک شده درعراق نیز بود دریافت کرد تا اواخر سال2006 تحویل خواهند شد.یک سفارش 156 فوریه 2005 داده شده است که از این تعداد 32 فروند برای هلند و 16 فروند برای ژاپن است. امکان تحویل این موشک ها به کره جنوبی، تایوان و آلمان وجود دارد.

 

مدل بهسازی شده

 

 

Patriot GEM+

کمپانی ریتئون برنامه ارتقای سیستم دفاع موشکی

 

PAC-2 Patriot را تا سطح Guidance Enhanced Missile یا GEM+ به اجرا در آورده است. برنامه ارتقا شامل نصب فیوز جدید و نوسان ساز کم پارازیت می باشد که حساسیت جستجوگر را نسبت به اهداف با سطح مقطع راداری کوچک افزایش می دهد. ناگفته نماند موشک GEM+ توانایی دفاع در برابر موشکهای هوا-تنفس، کروز و بالستیک را دارد. اولین موشکهای بهسازی شده در نوامبر سال 2003 به ارتش ایالات متحده تحویل داده شده اند و تاکنون از 376 موشک که قرار است مورد ارتقا و بهسازی قرار بگیرنه حدود 230 موشک عملیاتی هستند.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید