آشنایی با اسلحه آزمایشی تهاجمی سبک وزن XM8

 

XM8

خانواده ای از سلاح هایی با طول لوله متفاوت است که برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت یک جوخه پیاده نظام طراحی شده است. انتظار می رود مدل استاندارد AR (تفنگ تهاجمی) سبک تر از کاربین M4 بشد. توجه داشته باشید که کاربین کلاسی سبکتر از AR با قدرت آتش تقریبا مشابه است. قفل گلنگدن این سلاح چرخشی است که مشابه M16 و M-4 بوده و مکانیزم آن نیز با فشار گاز عمل می کند و توسط یک پیستون گاز و میله فشارنده به حرکت درمی آید. برعکس M16 و M4 که توسط فشار مستقیم گاز باروت عمل می کنند، مکانیزم XM8 از پرشدن مکانیزم داخلی توسط کربن رسوب کرده جلوگیری می کند کهنهایت قابلیت اطمینان سلاح را بالا می برد. طی یک آزمایش تیراندازی در آلمان در اکتبر2003 این سلاح چهار خشاب صد فشنگ را در عرض چند دقیقه بدون مشکلاتی مانند گیر یا گرم کردن خالی کرد. این قابلیت اطمینان بالا ناشی از تفاوت در سیستم های عمل کننده مکانیزم با M16 و سلاح های برگرفته از آن است.

XM8

 برای مثال در M16 لوله گاز تقریبا تمام طول لوله است، وقتی اسلحه شلیک می کند گاز باروت با فشار به عقب حرکت کرده و گلنگدن را به عقب فشار می دهد که در نهایت موجب بیرون انداخته شدن پوکه شده و فشنگ جدید را در خزانه جاگذاری می کند. مکانیزم XM8

نیز تقریبا از سیستم مشابه استفاده می کند با این تفاوت که مکانیزم عمل کننده گاز این اسلحه توسط یک میله رابط به گلنگدن متصل و گاز باروت از مکانیزم داخلی جدا است، بنابرین رسوبات کربن ناشی از شلیک امکان راه یابی را به خزانه را نداشته و مشکلات ناشی از تمیز کردن پیوسته اسلحه و گیرکردن فشنگ کاملا برطرف شده است.

متر داشته باشد.طراحی مدولی این سلاح موجب تبدیل سریع یک گونه به انواع دیگر شده است که حتی تغییر کالیبر اسلحه را نیز شامل می شود. این امر در مناطق درگیری که کالیبرهای روسی بیشتر یافت می شوند بسیار مفید است. نارجک انداز جدید XM320 که به صورت تک تیر نارنجک های 40 میلیمتری را شلیک کرده و از کنار تغذیه می شود. همچنین Shotgun

سبک وزن کالیبر12 را نیز به صورت مدولی و بدون ابزار می توان در شرایط نبرد به این سلاح اضافه کرد.

MIL-STD-1913 مورد استفاده قرار می گیرد. نشانه گذار نقطه قرمز (کولیماتور) برای درگیری های نزدیک، هدف گیر لیزری/مادون سرخ بدون هیگونه تنظیم و کالیبره کردن در شرایط نبرد در محل های تعبیه شده جدا و نصب می شوند. مدل پایه حدود 1800 دلار هزینه ساخت دارد که بسیار ارزانتر از M4 است که با 2500 دلار تمام می شود.

 

 

XM8

/ 0 نظر / 50 بازدید